O Karcie
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z co najmniej 3 dzieci zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. KDR wspiera budżety rodzin wielodzietnych oraz ułatwia dostęp do dóbr i usług. Wyszukiwarka partnerów KDR: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr
Osoby uprawnione do posiadania KDR
Od 1 stycznia 2019 r. Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.
Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:
- w wieku do 18. roku życia,
- w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,
- bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.
Należy pamiętać, że prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.
Od 1 stycznia 2018 r. Karta Dużej Rodziny dostępna jest w dwóch formach: tradycyjnej (tj. plastikowej) i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych).
Gdzie złożyć wniosek?
Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu Twojego zamieszkania. W Gminie Chorkówka wnioski przyjmowane są w GOPS Chorkówka pok. nr 4. Wzór wniosku dostępny na stronie:
Oświadczenie dotyczące władzy rodzicielskiej
Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/).
Jak uzyskać mKDR?
- Korzystać z mobilnej Karty Dużej Rodziny możesz po złożeniu wniosku on-line na https://empatia.mpips.gov.pl/ lub można złożyć go w urzędzie gminy.
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku na adres e-mail, który wskazałeś dostaniesz numer swojej karty. Na Twój telefon przyjdzie SMS w którym podane zostanie jednorazowe hasło do zalogowania się w aplikacji.
- Kolejnym krokiem jest pobranie bezpłatnej aplikacji mobilnej z Google Play lub Apple Store na swój telefon.
- Aplikacja poprowadzi Cię automatycznie do uruchomienia mKDR na twoim smartfonie.
Aplikacja na smartfony posiada kilka funkcji:
- rodzic może posiadać na swoim smartfonie Karty swoich dzieci oraz małżonka;
- aplikacja umożliwia wyszukiwanie partnerów KDR wg kategorii, lokalizacji, frazy;
- funkcja geolokalizacji pozwala na wyszukiwanie partnerów udzielających zniżek w okolicy przebywania użytkownika aplikacji;
- użytkownik aplikacji może dodawać partnerów KDR do listy „ulubionych” (funkcjonalność zostanie dodana w II kwartale 2018 r.);
- aplikacja pozwala także na przekazywanie informacji członkom rodzin wielodzietnych zarówno o aktualnych zniżkach i nowych partnerach, jak i konieczności złożenia wniosku przed terminem ważności Karty, np. w przypadku dzieci przed 18 r.ż. (funkcjonalność zostanie dodana w II kwartale 2018 r.);
- aplikacja umożliwia logowanie się poprzez szybki dostęp - podając kod pin.
Informujemy, że od 1 marca 2020 r. zmianie ulega wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny. Opłata wynosić będzie: 9,78 zł. Potwierdzenie wniesienia opłaty należy dołączyć do wniosku o wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny.
Ponadto, od 1 stycznia 2020 r. domówienie drugiej (dodatkowej) formy Karty podlega opłacie w wysokości: 9,21 zł, także w sytuacji, gdy o pierwszy rodzaj Karty zawnioskowano przed 1 stycznia 2018 r.
Możliwość bezpłatnego domówienia Karty elektronicznej do posiadanej Karty tradycyjnej, o którą zawnioskowano najpóźniej 31 grudnia 2017 r., obowiązywała jedynie do końca 2019 roku.
Nowości
POMOC MATERIALNA O CHARAKTERZE SOCJALNYM STYPENDIUM SZKOLNE I ZASIŁEK SZKOLNY 2024/2025
Gościmy
Odwiedza nas 79 gości oraz 0 użytkowników.
Zespół Interdyscyplinarny